Zelenskiy’den Putin’e ateşkes şartları yanıtı: ‘Bu mesajları Hitler de gönderiyordu’

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ateşkese yönelik şartlarını “ültimatom” olarak nitelendirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İtalyan Skytg24 kanalına röportaj veren Vladimir Zelenskiy, Putin’in 14 Haziran’da ateşkes için sunduğu şartlara ilişkin, “Bu ültimatom mesajları hakkında ne söyleyebiliriz ki? Daha önceki ültimatomlardan farklı değiller” dedi.

Yeni bir “Nazizim dalgasının doğmakta olduğunu” öne süren Zelenskiy, şunları söyledi:

“Bu, Rus Nazizmi. Putin’in açıkladığı şey, işgal edilen topraklarımızın bir kısmını, hatta işgal edilmeyenleri de vermemiz gerektiği. Bunlar olursa duracağını söylüyor. Bu tür mesajları Adolf Hitler de gönderiyordu. Çekoslovakya’nın sadece bir bölümünü talep ederek duracağını söylemesi üzerinden 100 yıl bile geçmedi. Bunlar tarihsel yalanlar. Daha sonra Polonya ve tüm Avrupa işgal edildi. Bu Nazizm dalgasının asla durmadığını biliyorsunuz, Putin de Afrika’ya kadar geldi. İşte bu nedenle bu mesajlara güvenmemeliyiz.”

Zelenskiy, G7 Liderler Zirvesi’ne davetinden ötürü İtalya’ya teşekkür ederek, “Bu zirvede, ortaklık ve askeri iş birliği bağlamında iki önemli anlaşma imzaladık. Amerika ile çok önemli anlaşmalar imzaladık, Japonya ile de aynı şekilde” diye konuştu.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ile görüşme fırsatı bulduğunu aktaran Zelenskiy, Papa’ya teşekkür ederek, Vatikan’ın kendilerine yardım ettiğini söyledi.

‘ÇİN, KUZEY KORE GİBİ HAREKET EDERSE TRAJEDİ OLUR’

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştüğünü anlatan Zelenskiy, “Eğer Çin lideri bana, Rusya’ya silah satmayacağını söylüyorsa ben bu sözlere güvenirim. Elbette eğer öyle olmaz ve Çin, Kuzey Kore gibi yardım ederse, bu farklı bir hikaye olacaktır. Böyle olursa bir trajedi olur” dedi.

Rusya, Kuzey Kore ve İran’ın aynı saflarda olduğunu ifade eden Zelenskiy, “Çin’in, Rusya’ya yardım eden ülkeler arasında yer almasını istemem” değerlendirmesinde bulundu.

Zelenskiy, “Putin’in her durumda Avrupa’yı tırmanan gerginliğe dahil edeceğini” öne sürerek, başka suçlar olmadan durdurulması gerektiğini söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x