HABER-SEN’den TRT Binalarında Çalışmama Protestosu: “Kamunun Parası Nereye Harcandı?”

KESK’e bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan TRT’nin Ulus ve Harbiye’deki binalarının onarımı ve güçlendirmesi için milyonlarca liralık bütçe ayrılmasına rağmen onarıma başlanmamasını protesto etti. TRT’nin Harbiye binası önünde açıklama yapan Haber-Sen 5 Nolu Şube Başkanı Deniz Salmanlı, hiçbir çalışma yapılmadığı halde Ulus’taki bina için 256 milyon lira, Harbiye’deki TRT İstanbul Müdürlüğü binası için de 188 milyon 500 bin lira harcama yapıldığını belirterek, “Restorasyon ve güçlendirme daha başlamamışken, kamunun parası nereye harcanmıştır?” diye sordu.

Haber-Sen üyeleri, Harbiye’deki TRT İstanbul Müdürlüğü binası önünde toplanarak, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan TRT’nin Ulus’taki televizyon binası ve Harbiye’deki TRT İstanbul Müdürlüğü binasının onarılmamasını protesto etti.

“KAMUNUN PARASI NEREYE HARCANDI?”

“Hatırlatırız TRT halkındır” yazılı pankart açan grup, “Mülakat değil, liyakat istiyoruz” sloganı attı. Grup adına açıklama yapan Haber-Sen 5’nolu Şube Başkanı Deniz Salmanlı, boşaltılan TRT binalarına milyonlarca liralık bütçe ayrılmasına rağmen tek bir çivi dahi çakılmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Radyoculuk neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt. Bu arkamızdaki taş yapı, Radyoevi, 1945 koşullarında yoksul halkın parasıyla 4 yılda inşa edildi, 2020 Aralık ayında depreme dayanıksız denilerek boşaltıldı. 1971’de televizyon binası olarak yapılan Ulus televizyon binası ile birlikte eş zamanlı boşaltıldı. Bir cumhuriyet değeri olan radyo evimiz 1945 koşullarında dört yılda inşa edildi ama 2020’den 2024’e onarılamadı, onarılmadı. Tek bir çivi çakılmadı, neden? İstanbul Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü’nün 2024 yılı İstanbul Yatırım Programı’nda yer alan bilgileri paylaşacağız. Bu bilgiler kamuya açık bilgilerdir. Programa göre 2021 yılında boşaltılan Ulus’taki binanın onarımı ve güçlendirmesi için 948 milyon 34 bin TL’lik bir bütçe ayrılmış. Güçlendirme ve onarıma başlanmayan bu bina için ‘2023 Yılı Kümülatif Harcama Tutarı’ başlığı altında 256 milyon TL’lik harcama yapılmış. Soruyoruz; Ulus Televizyon binası çürümeye terk edilmiş iken 256 milyonu nereye harcadınız? Bu kapsamda TRT İstanbul Müdürlüğü binası için de 457 milyon 931 bin TL’lik bir bütçe ayrılmış, ‘2023 Yılı Kümülatif Harcama Tutarı’ başlığı altında toplam 188 milyon 500 bin TL’lik harcama yapılmış. Soruyoruz; restorasyon ve güçlendirme daha başlamamışken, kamunun parası nereye harcanmıştır?”

“ÖDENEN KİRALAR KAMU ZARARI DEĞİL Mİ?”

Salmanlı, “Binalarımız, yani kamunun binaları boşaltıldı ve bizler, dere yatağında çimento fabrikasının komşuluğunda, Ayazağa’da Digitürk’ten kiralanmış bir hangarda sizlere yayın yapmaya çalışıyoruz. Oysa Ulus yerleşkesinde ek binalarda, yabancı dillerde yayın yapan kanallar yayıncılığı sürdürmekteler. Bize mi yer yoktu? Biz yine soruyoruz; zamanında restorasyon/güçlendirme yapılmadığı için ödenen kiralar kamu zararı değil midir?” dedi.

“ÇİMENTO TOZU İLE ÖLMEK İSTEMİYORUZ”

Açıklamasında taleplerini de sıralayan Salmanlı, “Sizin ve bizim çocukluğumuz, gençliğimiz, yaşlılığımız, toplumsal belleğimiz, kent mirasımız televizyon ve radyoevimizi çürütmeyin, bir an önce onarın. Ulus televizyon binası kent mirası, ortak hafıza olduğu için tescillensin istiyoruz. Çimento tozu ile ölmek istemiyoruz. İş güvenliğinin olduğu, işçi sağlığına uygun koşullarda, evrensel yayıncılık standartlarında binalarda, teknik koşullarda çalışmak istiyoruz. Nepotizmden vazgeçin, liyakat her kurumda liyakata önem verin. Liyakatsız yöneticilerin baskılarından bıktık usandık. Kamu hizmeti yayıncılığı vazgeçilmezdir. TRT 84 milyonundur. Bizler, kamu hizmeti yayıncılarıyız. Binalarımıza, işimize, aşımıza, belleğimize sahip çıkıyoruz… Yaşasın özerk, demokratik, katılımcı TRT mücadelemiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x